GÜNCEL

BELEDİYE BAŞKANI ULAŞ YURDAKUL TRAKYA BÖLGESİ KIRSAL KALKINMA PLATFORMU ÇALIŞTAYINA KATILDI

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 12.00'de Elmalı Mahallesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Trakya Bölgesi Kırsal Kalkınma Platformu Çalıştayına katıldı.

Çalıştaya; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan,  Malkara Kent Konseyi Başkanı Hasan Akçay, Trakya Bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Elmalı Mahallemize hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Gerçekten Trakya için önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Ciddi anlamda değerlerimiz var. Fakat bu değerlerin farkında değiliz. Dünyanın en büyük şehirlerinden birisinin yanı başımızda olması, ülkemizde önemli boğaz geçişlerinin olması, Marmara Deniz'ine, Karadeniz'e ve Ege Denizine kıyımızın olması bir avantaj. Doğal güzelliklerimiz ve tarihsel mirasımız bir avantaj. Ama dezavantajımız da bu tarihsel mirasımıza bu güne kadar hiç sahip çıkılmamış. Biz geçen dönem Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte köy turizmi ile ilgili çalışmalar yaptık.  Bu dönem böyle bir platformla STK ve sizlerin gayreti sayesinde daha ciddi bir oluşumla umuyorum sadece Malkara'da değil tüm Trakya'da kırsal turizm anlamında bir şeyler yapmamız lazım. Günümüzün ekonomik şartlarında alternatif gelir kaynakları yaratmak zorundayız. Özellikle son 20 - 30 yıldır köylerimizde ciddi bir nüfus düşüklüğü var. Bunun sebebi köylerde vatandaşlarımızın artık karnını doyuramayıp alternatif gelir kaynakları arayarak sanayinin olduğu yerlere şehir merkezlerine doğru göç etmek zorunda kalması. Biz bir şekilde vatandaşlarımızın neyi kaybettiğini gösterip ekonomik anlamda onları rahatlatıp, sosyal anlamda da doyurucu projelerle desteklersek umuyorum ki bu göç bir süre sonra tersine döner. Üstünde çok çalışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Burada olup, emek verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul çalıştay öncesi Elmalı Mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.

Çalıştaya katılan katılımcılara Elmalı Yöresel Ürünler Tanıtım Evi tarafından ikramlarda bulunuldu.

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü